محوطه سازی

محوطه سازی یا لنداسکیپ در بیانی ساده استفاده از المان‌های مناسب و چیدمان هوشمندانه آن‌ها در کنار یکدیگر بوده که باعث بهتر نشان دادن فضا خواهد شد. با توجه به این که صنعت ساخت و ساز رو به مدرنیته شدن است و معماران سعی در اجرای طراحی‌های متفاوت دارند، محوطه سازی نیز به طور چشمگیری در حال پیشرفت است. از دیدگاه علمی، محوطه سازی یا لنداسکیپ تلفیقی از علم و هنر بوده که به طراح کمک می‌کند تا با رعایت استانداردهای لازم، ایده خلاقانه خود را در محیط اجرا نماید.

اجرای محوطه سازی در هر نقطه از فضای بیرونی امکان پذیر بوده که شاخه وسیعی از صنعت ساخت و ساز را در بر می‌گیرد؛ برای مثال می‌توان فضا سازی را از حیاطی کوچک آغاز کرد یا آن را در طیف گسترده‌ای همچون فضا سازی شهرک نیز اجرا نمود. این امر مستقیما به متراژ مساحت مورد نظر برای لنداسکیپ در ارتباط خواهد بود؛ اما در کشور ما اجرای محوطه سازی بیشتر در فضای بیرونی ساختمان یا حیاط ویلا و منزل مسکونی قابل اجراست.

در محوطه سازی  با استفاده بهینه از فضاهایی که تاثیر آن ها کمتر در نظر گرفته می شود میخواهیم فضای شاد و روح انگیز با جذابیت های بصری همراه با ته مایه های محیط زیستی ایجاد کنیم و طبیعت را به محل زندگی خود بیاوریم.

فضاهای بسیاری قابلیت سرمایه گذاری جهت محوطه سازی دارند که مناسب ترین این فضا ها در زیر نام برده میشود:

حیاط – باغچه – بالکن – تراس – حیاط خلوت – روف گاردن – لابی

ایده های کاربردی برای محوطه سازی :

  1. ایجاد اختلاف سطح در طراحی محوطه

مسیرهای حرکتی اگر روی سطوحی با ارتفاع های متنوع قرار گرفته باشند، احساس پویایی را بیشتر از پیش در فضا به وجود خواهند آورد. علاوه بر آن هنگام توقف در فضاهای مکث میان این مسیرها دید از بالا به دیگر بخش های حیاط می تواند برای ساکنین آپارتمان جذاب باشد. ایجاد این اختلاف سطح ها گاهی به دلیل وجود شیب در زمین اجتناب ناپذیر است اما حتی در زمین های مسطح نیز می توان با اختلاف ارتفاع کمتر نیز چنین کاری را انجام داد که موجب ایجاد زیبایی درفضا میشود.

2) استفاده از مصالح متنوع برای کف سازی حیاط آپارتمان

استفاده از مصالح متنوع و جدید برای کف پوش های حیاط به زیباتر شدن آن کمک خواهد کرد. یکنواختی حاصل از استفاده از تنها یک نوع کف پوش پس از مدت کوتاهی برای شما کسالت بار خواهد بود. این مصالح را اگر از جنس سنگ و چوب و البته گیاهان پوششی مثل چمن انتخاب کنید احساس نزدیکی به طبیعت را در این فضا تقویت خواهند کرد.

استفاده از بتن هایی با مقاومت های مناسب انتخاب هوشمندانه ای برای کف سازی میتواند باشد.

برای انتخاب مصالح مناسب بهتر است از متخصصین این حوزه راهنمایی بگیرید.

3) طراحی حوض و آبنما در حیاط آپارتمان

به شما پیشنهاد می کنم که وجود عنصر آب را در طراحی محوطه آپارتمان تان فراموش نکنید. آب حس طراوت، تازگی و آرامش را برای ساکنان ساختمان شما به ارمغان خواهد آورد. انتخاب این که می خواهید به چه شکلی این کار را انجام دهید با شماست. یک حوض کوچک یا یک استخر؟! و یا یک آبنمای جذاب و زبیا ؟!  صدای حرکت آب در جوی های روان در محوطه حیاط هم گزینه بسیار خوبی است. با توجه به سبک طراحی و مساحت فضایی که در اختیار دارید یکی از این گزینه ها را انتخاب کنید و تاثیر باورنکردی آن را تجربه کنید.

4) برای تماشای این همه زیبایی که قرار است به حیاط آپارتمان شما قدم بگذارد حتما فضایی برای نشستن نیز لازم است.

این روزها تنوع در ساخت آلاچیق ها و سایبان ها به شما اجازه می دهد تا گزینه های بسیار زیادی را برای انتخاب پیش رویتان داشته باشید. از آلاچیق های چوبی که فضای نشیمن متصل به خود دارند تا سایبان های متحرکی که می توانید به سادگی آنها را جا به جا کنید و در هر گوشه از حیاط که می خواهید قرار دهید. استفاده از مبلمان مناسب با شرایط بیرونی نیز میتوانید فضایی دوستانه و آرامش بخش را برای شما فراهم کند.