طراحی سرویس بهداشتی

سرویس بهداشتی یکی از مجهز ترین بخش های خانه است. بیشتر افراد به دکوراسیون  سرویس بهداشتی توجه نمی کنند و آن را ساده طراحی میکنند. اما اهمیت فضای سرویس بهداشتی از سایر بخش های خانه کمتر نیست. زیبایی، دکوراسیون و تمیزی حمام و دستشویی درست به اندازۀ باقی قسمت‌های خانۀ شما حائز اهمیت است. با استفاده از عناصر مختلف و همچنین با رعایت اصول های طراحی فضاهای کوچک میتوانید بهترین دکوراسیون برای سرویس بهداشتی و سایر بخش های کوچک خانه ی خود را طراحی کنید. اصول دکوراسیون حمام و طراحی دستشویی تقریبا برای تمام خانه‌ها کاربردی است؛ فقط باید این پیشنهادات را با سلیقه و میزان بودجۀ خود هماهنگ کنید.

با رعایت اصول زیر میتوانید سرویس بهداشتی مورد علاقه ی خود را داشته باشید:

 • انتخاب رنگ مناسب

انتخاب رنگ مناسب برای سرویس بهداشتی یکی از بخش های مهم آن است سعی کنید از رنگ های زیبا و مناسب برای سرویس بهداشتی استفاده کنید. و سایر وسایل داخل سرویس بهداشتی را باهم هماهنگ کنید.استفاده از رنگ های ساده و ملایم بهترین انتخاب برای سرویس بهداشتی است.

از چه نکاتی برای انتخاب رنگ دکوراسیون حمام و سرویس بهداشتی منزلمان باید استفاده کنیم؟

در انتخاب رنگ دکوراسیون حمام و سرویس بهداشتی خانه تان، شما باید یک رنگ را به عنوان رنگ اصلی یا غالب انتخاب کنید که سطح زیادی (حدود 60 درصد) از حمام و سرویس بهداشتی خانه تان را پوشش دهد. البته با توجه به اینکه این دو بخش از خانه ها اغلب فضای محدود و کوچکی دارند، بهتر است رنگ اصلی که انتخاب می کنید، رنگ خنثی روشن و یا رنگ پاستلی باشد تا فضای آن ها کوچک تر جلوه داده نشود.

بهتر است که رنگ دیوارها و سقف و یا رنگ دیوارها و کفِ حمام و دستشویی را به عنوان رنگ اصلی انتخاب کنید.

اما بعد از انتخاب رنگ اصلی، باید رنگِ حدود 30 درصد از فضا را به عنوان رنگ ثانویه، به یک رنگ مشابه انتخاب کنید. توجه داشته باشید که رنگ ثانویه مد نظرتان بهتر است شامل عناصری مانند سقف یا کف، وان، سرویس و توالت ایرانی یا فرنگی و یا پرده اتاق دوش باشد .

توجه داشته باشید که عوض کردن وان، سرویس بهداشتی و کاشی های کف بسیار دشوار و پرهزینه است. پس بهتر است که رنگ ثانویه را به رنگ های خنثی، مانند سفید، خاکستری و کرم انتخاب کنید که همیشه زیبا هستند و از مد نمی افتند.

اما در مرحله آخر ، طراحان داخلی پیشنهاد می کنند که یک یا دو رنگ جذاب و شاد را با حوله، روشویی، ظرف صابون، نگهدارنده دستمال و دیوار تاکیدی که سطح کمی از فضا (حدود 10 درصد) را تشکیل می دهند، در حمام و سرویس بهداشتی به کار ببرید.

 • انتخاب کاشی و سرامیک مناسب:

یکی دیگر از مواردی که علاوه بر رنگ میتواند دکوراسیون سرویس بهداشتی شمارا جذابتر نشان دهد انتخاب مصالح مناسب و درست است. برای مثال استفاده از کاشی ها و سرامیک های زیبا و مناسب برای دکوراسیون سرویس بهداشتی میتواند یک سرویس بهداشتی شیک و مدرن برای شما درست کند. با انتخاب یکنواخت کاشی های سرویس بهداشتی و هماهنگ کردن آن با روشویی و همچنین استفاده از آینه و نورپردازی مناسب میتواند یک فضای شیک و مدرن برای  شما درست کند و دکوراسیون سرویس بهداشتی شمارا کامل و شیک کند.

  • تاثیر مثبت نور پردازی:

  نورپردازی در فضاهای کوچک تاثیر زیادی در بزرگ جلوه دادن آن فضاها دارد. با استفاده از نورپردازی هم میتوان فضا را زیباتر کرد و هم نمای آن را بزرگتر نشان داد.

  اگر قصد دارید برای دکوراسیون حمام و دستشویی دست به تغییرات اساسی بزنید، حتما اجرای یک نورپردازی مناسب را هم در فهرست قرار دهید. نور غیر مستقیم، کنترل‌شده و با رنگ مناسب می‌تواند زیبایی‌های دیگر دکوراسیون را برجسته کند. در حالی که نوری که به صورت مستقیم و از یک لامپ بزرگ از وسط سقف به فضا بتابد، سایه‌های ناخوشایند ایجاد کرده و عیوب را بیشتر نشان می‌دهد.
  احتمالا همگی قبول داریم که محیط حمام و سرویس بهداشتی باید آرامش‌بخش باشد. نورپردازی مناسب برای این فضا می‌تواند گام بزرگی در راستای تحقق این خواسته بردارد. کافی است به تصاویر حمام‌های رویایی در مجلات و اینترنت نگاهی بیندازید تا ببینید نورپردازی مناسب چه نقش عمده‌ای در زیبایی و آرامش آن فضاها ایفا می‌کند.

  این نکته رو به یاد داشته باشید حضور نور در بالای آینه شما در سرویس بهداشتی بهترین امکان استفاده از نور و آیینه را به شما میدهد.

4) استفاده بهینه از فضا :

مطمئنا روشویی کابینت دار یکی از ضروری ترین تجهیزات حمام و دستشویی ها است که فضای فوق العاده مناسبی را برای چیدمان شوینده ها ، لوازم آرایشی و بهداشتی برایتان به وجود می آورد. پس استفاده از آن را فراموش نکنید!

اما پیشنهاد می کنم برای استفاده بهتر از این فضای فوق العاده، از برخی نظم دهنده ها در داخل کشو روشویی استفاده کنید تا بتوانید وسایل بیشتری را داخل آن بچینید. پس مانند عکس زیر، داخل کشو آن را با تقسیم کننده های چوبی یا پلاستیکی بخش بندی کنید و وسایل کوچک را به صورت منظم داخل آن قرار دهید.

همچنین داخل کابینتِ روشویی کشوهای پلاستیکی و یا استند طبقاتی بگذارید و یا پشت درب کابینت، نظم دهنده نصب کنید تا از فضای داخل آن به صورت کامل بتوانید استفاده کنید.

5) از چیدمان دکوراسیون سرویس بهداشتی غافل نشوید:

برای تزیین حمام و سرویس بهداشتی منزلتان از گل و گیاه طبیعی یا مصنوعی استفاده کنید!

یکی از گزینه های دکوری زیبایی که به دکوراسیون حمام و سرویس بهداشتی طراوت و تازگی می دهند و هوای آن را تصفیه می کنند، گیاهان می باشند. بنابراین حتما از آن ها استفاده کنید.

اکثر طراحان و متخصصین طراحی داخلی اعتقاد دارند تا جایی که می‌شود باید عناصر طبیعی را وارد فضاهای داخلی کرد. اگر حمام شما تهویۀ خوبی دارد و در طول روز از نور طبیعی خورشید بهره‌مند است، حتما یک یا چند گیاه طبیعی را که با میزان نور و رطوبت حمام سازگار هستند آن‌جا بگذارید.
اگر حمام و دستشویی شما پنجره و به تبع آن نور طبیعی ندارد، برای تزئین دیوار و دکوراسیون حمام و سرویس بهداشتی، از گل‌های مصنوعی کمک بگیرید. البته جنس این گل‌ها باید به صورتی باشد که رطوبت حمام به آن آسیب نزند یا باعث تجمع قارچ و کپک در گیاه مصنوعی نشود.

استفاده از تابلو میتواند کمی عجیب بنظر برسد اما تعجب نکنید این روزها برای تزئین دیوار حمام و سرویس بهداشتی هم از تابلو استفاده می‌کنند. البته طرح و نقش این تابلوها کمی متفاوت است.
تابلوهایی که برای دکوراسیون حمام و دستشویی به کار می‌روند معمولا حاوی یک جملۀ بامزه هستند که با فونت و رنگ جالبی نوشته شده است. جملاتی مانند:«این‌جا ریلکس کن.» یا «این‌جا دیگر کسی مزاحم فکر کردنت نمی‌شود!»
انواع دیگری هم از تابلوهای مخصوص تزئین و دکوراسیون حمام و دستشویی وجود دارد که با عناصر طبیعی مانند شن ساحل و گوش‌ماهی درست شده‌اند. این تابلوها بسیار دوست‌داشتنی هستند و استفاده از آن‌ها نشان‌دهندۀ سلیقۀ خاص شماست.